7. veebruaril tunnustati Türi kultuurikeskuses maakonna kultuurivaldkonna parimaid, preemiad andsid välja Järvamaa omavalitsuste liit ja Eesti kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp.

Järvamaa Omavalitsuste Liit andis kultuuripreemiaid välja kolmes kategoorias: kultuurihoidja, kultuurielu edendaja ja kollektiiv.

Järvamaa Omavalitsuste Liidu aasta kultuurihoidja preemia sai Ene Puhmaste. Ene Puhmaste alustas tööd Koigis kultuuritöötajana 1973. aastal. Olles pärit Koigist, lõi ta noore spetsialistina oma tuttavas keskkonnas kultuurielule lühikese ajaga hoo sisse.

Kui aastal 2000 likvideeriti Koigis kultuurimaja, asutati Ene eestvedamisel Koigi kultuuriselts. Kultuuriseltsi juures tegutsevad pikkade traditsioonidega taidlusringid. Taidlusringide poolt õpituga sisustatakse nii valla kui külade üritusi ja esindatakse valda maakonna ja vabariiklikel ettevõtmistel. Kõige vanem kollektiiv, mida Ene on eest vedanud on ansambel MERVE.

Lastekollektiivid kasvavad järjest peale ja kunagised lauljad tulevad täiskasvanuna juurte juurde tagasi.

Tema juhendatavad laste laulukollektiivid ja täiskasvanute ansamblid ning estraadi- ja näiteringid on oodatud ja tuntud kaugemal kui Järvamaa. kollektiividega on käidud esinemas Võru-, Rapla-, Jõgevamaal jne.

Enamikel aastatel on Koigi Kultuuriseltsi juhendatavad laulusolistid pääsenud edasi maakonna lauluvõistlustele, on võidetud kohti finaalis. Koigi Kultuuriseltsis saavad julgust laulmisega tegelemiseks ja ka esinemiskogemust kõige pisemad, lasteaialapsed. Sel aastal on oma oskusi läinud Superstaari eelvoorudesse proovima kolm noort lauljat, teadaolevalt on vähemalt kaks pääsenud järgmisse vooru.

Koigi vald tunnustas Ene Puhmastet 2017. aastal Koigi valla aukodaniku tiitliga ja seoses sellega on ta kantud Koigi valla auraamatusse. Ene Puhmaste on olnud 44 aastat Koigi valla kultuuri- ja seltsielu tõeline hing.

Liidu aasta kultuurielu edendaja preemia sai Kaarel Orumägi, kelle tegevus on leidnud laiemat kõlapinda nii maakondlikul kui vabariiklikul tasandil. Tema tegevus on vabariigi tasandil leidnud ka tunnustust, 2014. aastal valiti ta „Tallinna nooreks kultuuritegijaks“

Kaarel on määratlenud ennast Järvamaa taustaga. Praegu pühendab ta oma aega, töötades nii Tallinnas kui Türil, samaväärselt kodulinnale. Alates 2013. aastast töötab ta Kaari Sillamaa Laste Kaunite Kunstide koolis, mis asub Salme Kultuurikeskuses, noorte muusikateatri muusikajuhi ning hääleseadjana. Samal ajal tegutseb ta ka kodulinnas Türil ning juhendab laulustuudiot kooliealistele lastele, noortele ja täiskasvanutele. Laulustuudio pakub solistiõpet ja lisaks tegutseb stuudios noorte segaansambel KAAROR. Stuudio eestvedajaks on Kaarel Orumägi.

Kaarel Orumägi algatusel loodi Türile Üle–Eestiline Noorte Muusikaliteater. Tänaseks on publiku ette toodud 8 lavastust. 2017. aastal tõi Üle–Eestiline Noorte Muusikaliteater Türil lavale muusikali  „Libahunt“. Kaasates maakonna andekaid noori solistirolli ning massistseenidesse erinevas vanuses mänguhuvilisi, said kohalikud elanikud osa heatasemelisest ühisloomingust. 

2017. aastal toimunud Järvamaa Laulu- ja tantsupidu kandis noortepärast pealkirja „Mulle jääd, Järvamaa“. Idee autorid ja peo lavastajad olid Kaarel Orumägi ja Eliisa Vellama. Lisaks lavastamisele, viisistas Kaarel ka peo nime ja juhtmõtet kandva Triin Toome–Hosmani luuletuse „Mulle jääd, Järvamaa“. Oma 22. eluaasta kohta on Kaarel panustanud Järvamaa kultuuriellu märkimisväärselt, väärtustades oma kodukoha rahvakultuuri.

Parima kollektiivi preemia andis omavalitsuste liit Alburahva teatrile (fotol). Tänavu tähistas Alburahva Teater oma 35. sünnipäeva.  Tegutsemisaastate jooksul on selgeks õpitud ja esitatud üle 60 lavastuse ja kaasatud etendustesse üle 100 harrastusnäitleja. Meie emeriitlavastaja, Age-Li Liivak, kannab Albu valla aukodaniku tiitlit. Valdavalt kajastab teater oma lavastustes tänapäeva maaelu ja esitab kohalike autorite toodangut. Peetakse meeles  ka varasemaid koostööpartnereid, nt osalemine Mäetagusel Virve Osila pingi avamisel ja luulepäeval). Näitetrupp on ühtehoidev, riskijulge, missioonitundega, koos  on osaletud mitmesugustel kultuuri- ja spordisündmustel, nt erinevad teatripäevad, -kohvikud, -piknikud, SEB Maijooks, Kaitseliidu patrullvõistluse kontrollpunktis jne. Nad osalevad enamikul ümbruskonna üritustel ning mitmekesistavad kohalikku kultuurielu (lähikonna sündmustest suurejoonelisemad 2017 „Mees raamatust“ , 2016 Harrastusteatrite  teatripäeva tähistamine Albus, 2015 a suvelavastuste tsükkel Kassiaru Puhkemajas…). Alburahva teater rõõmustas vaatajaid 2017. aastal uue algupärase lavastusega, millega Järvamaa näitemängupäevalt toodi parima nais- ja meesosatäitja tiitel ning tunnustus omaloomingulise dramaturgia eest. Nad on viimase viie aasta jooksul käinud esinemas ja  loonud sidemeid kõigi Eesti maakondadega ja saavad ette näidata rea auhindu (suurem osa on nähtaval teatri kodulehel.  Teater kajastab oma tegevusi ja tähtpäevi sotsiaalmeedias, facebooki grupis Alburahva Teater ja blogis. Alburahva teater kuulub Eesti Harrastusteatrite Liidu koosseisu ja on esindatud ühenduses Eesti Näitejuhtide Teatritrupp.

Kultuurkapital andis maakonnapreemiaid välja neljas kategoorias: kultuuritegija, kultuurisündmus, kultuuripärl ja elutöö preemia.

Kultuurkapital andis maakonna kultuuritegija preemia Ründo Mültsile.

Kultuurisündmuse kategoorias sai preemia Järvamaa 2017. aasta laulu- ja tantsupidu, mille idee autorid ja lavastajad olid Eliisa Vellama ja Kaarel Orumägi.

Maakonna kultuuripärli preemia laureaat on Malle Nööp.

Elutööpreemia sai kultuurkapitalilt Tiiu Saarist.

 

Fotod preemiate kätteandmisest SIIN

 

Lisainfo:

Pipi-Liis Siemann
Järvamaa Omavalitsuste Liit
juhatuse esimees
Tel: 384 8202, 527 9775

vallavanem[at]tyri.ee

 

Liina Lehis
Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupi kontaktisik
tel 5330 4642
jarvamaa@kulka.ee

Teate koostas:

Helje Mets
Järvamaa Omavalitsuste Liit
Sekretär
385 1382
jol[at]jarva.ee